Hij is net drie weken geleden begonnen met zijn nieuwe barbershop ‘Hakim’s Blade and Fade’ in de Passage. Een jonge Syrische ondernemer, maar inmiddels met de Nederlandse nationaliteit, die onlangs zijn droom waarmaakte.
Door René de Jong
Bij binnenkomst staat Hakim Al-Jaradat (25) juist voor één van de liefst vijf grote spiegels zijn eigen haar even te fatsoeneren. We hebben een half uurtje vóor openingstijd afgesproken zodat we rustig en ongestoord kunnen praten.
Nadat hij een kopje koffie en een door zijn moeder gebakken Syrisch koekje heeft gepresenteerd, vertelt hij: “Normaal gesproken werk ik niet op afspraak. Klanten kunnen elk moment binnen lopen. Dat vinden ze fijn weet ik uit ervaring. Daarin ben ik anders dan veel andere kappers of barbiers.”
Syrië
Hij spreekt perfect Nederlands. In 2014 is hij zijn land ontvlucht samen met zijn moeder en zijn zus. “Mijn vader en mijn broer waren een jaar eerder al vertrokken. Mijn broer, die toen 17 jaar was, wilde het leger van Assad niet in, vandaar. Eerder moesten we ons dorpje al uit vanwege I.S. (Islamitische Staat, red.) en vluchtten we naar Damascus”. Hij wil er verder niet teveel over kwijt maar dat hij het nodige heeft meegemaakt, is wel duidelijk.
“Toen we hier aankwamen, heb ik bijna tien jaar bij een barbier gewerkt in Sint-Oedenrode, waar ik nu nog woon trouwens. Ik begon daar eigenlijk vooral om goed Nederlands te leren. Na mijn opleiding en mijn stage begreep ik het vak pas goed. Ik ben nog jong en wilde op een gegeven moment voor mezelf beginnen. Geen baas en geen stress meer. Dit wordt een succes, dat weet ik zeker. Klanten die hier zijn geweest, komen zeker terug!”
Oisterwijk
Hij vervolgt: “Ik ben puur toevallig in Oisterwijk terecht gekomen. Ik kende dit dorp niet maar zag het pand op ‘Funda’ staan. Toen ik voor het eerst binnenkwam, had ik meteen een goed gevoel. Het is mijn droom. Ik heb alles zelf en naar eigen smaak ingericht. Ik ben er eerlijk gezegd wel een beetje trots op ja”.
Barbier
Hakim is geen kapper maar een barbier. Als je weet dat het Latijnse woord voor baard ‘barba’ is, snap je meteen het verschil. “Ik knip en scheer alleen mannen inderdaad. Ik ben creatief, begrijp de klant en ik kan adviseren. Ik heb ook een speciale service met gezichtsontharing en -behandeling en heb een stoomreiniger. In oude culturen waren barbiers overigens ook arts, wist je dat?”
Het is net na 12.00 uur. Er komt een bebaarde klant de zaak binnen, samen met zijn dochtertje. Zonder afspraak dus. De man (Melvin Marsé geheten) bevestigt dat hij het inderdaad prettig vindt dat hij zomaar kan komen wanneer hij wil. Hij wil zelfs wel even wachten tot het interview klaar is.
Snel een laatste vraag dan maar. “Waar de naam van mijn zaak vandaan komt? Blade is een scheermes natuurlijk en ‘Fade’ is een speciale kappersterm, het is de overloop van kort naar lang haar. Het rijmt lekker en klinkt goed.”
Inmiddels heeft Melvin plaats genomen in een stoel. De barbier gaat snel aan de slag. Na een paar foto’s vertrek ik maar gauw. Ik wil Hakim geen haarbreed in de weg leggen natuurlijk…